Чим займається перше в світі міністерство щастя?
В Еквадорі міністр щастя та хорошого життя – це справжня робота. Чи не пора завести таку посаду і в інших країнах?
В останні роки погляди економістів та урядовців на те, що таке прогрес, змінилися. Замість того, аби вимірювати успіх як суто економічне зростання, дехто починає брати в розрахунок пережитий досвід, якість життя та благополуччя людей.
Серед країн, в яких була реалізована ідея економіки щастя, особливо вирізняється Бутан, де в 1972 році в ужиток було введено термін «валове національне щастя». Концепція економіки щастя набула особливої популярності в Латинській Америці, особливо в Болівії та Еквадорі. В цих країнах працюють програми, спрямовані на покращення життя громадян, а при прийнятті урядових рішень беруть до уваги кількісні показники рівня благополуччя.
В Еквадорі ця тенденція розвинулась у концепцію buen vivir, що буквально означає «хороше життя», але, на думку еквадорців, це поняття має ширший зміст. Концепція buen vivir почала розвиватися серед корінного населення Еквадору. В ній, передусім, йдеться про важливість добробуту усієї громади, а не про суб'єктивне відчуття щастя окремою особистістю, оскільки людина та її оточення не виокремлюється, а сприймається як неподільна частка загального цілого.
У 2008 році Еквадор став першою країною в світі, в якій навколишньому середовищу були гарантовані конституційні права, тобто зараз еквадорські правники можуть відстоювати права навколишнього середовища за такими же принципами, як і права людини.
В той же час, buen vivir – це політичний феномен; його філософське підґрунтя перекликається з так званим «соціалізмом ХХІ століття», курс на який нині тримає низка латиноамериканських урядів.
Модернізація соціалістичного вчення викликана пошуком альтернативи капіталізму в американському стилі і необхідністю забезпечити справедливість для бідних верств населення. Едуардо Гудінас, експерт по buen vivir, визначає це поняття як «розвиток, сфокусований на досягненні рівня хорошого життя в широкому сенсі».

Окрім того, міністерство розробило «Національний план для досягнення добробуту», цілі якого охоплюють майже все: від енергії (на зміну викопному паливу мають прийти поновлювані джерела енергії) до спільного споживання і економіки взаємодопомоги.
Елерс також зацікавлений у тому, аби уряд Еквадору враховував економічні цикли і був підзвітним за результати своїх дій.
Міністерство щастя співпрацює з Global Footprint Network, консалтинговою фірмою з Каліфорнії, над оцінкою техногенного навантаження економіки Еквадору на екологію в цілому та над розробкою стратегії, спрямованої на досягнення екологічної безпеки.
Елерс прагне до поширення еквадорського досвіду серед інших країн. «Ми не можемо собі дозволити продовжувати жити так, як зараз. Планета у нас лише одна, і її треба берегти. Ось чому так важливо поширювати знання про buen vivir», – каже Елерс.
Бен Шіллер
fastcoexist.com
Переклад: Інга Попеско
Автор:
Bелика Ідея
www.biggggidea.com