В Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського шостого вересня відбулася презентація книги «Постать Марка Грушевського на зламі епох: історико-культурологічні візії». Ця праця відкриває ще одне з імен в історії України, які були невиправдано забуті. Саме до таких постатей належить Марко Грушевський – етнограф, краєзнавець, священик, один з єпископів та засновників Української автокефальної православної церкви.
Марко Федорович Великий зробив великий внесок в українську культуру і як науковець та письменник. Його праця «Дитина у звичаях і віруваннях українського народу» є й досі популярною серед студентів, психологів та майбутніх матерів.
Навчаючись у київській семінарії, Марко Федорович брав участь у створенні «семінарської громади», що заручилася підтримкою діячів київської Старої громади і цими принципами він керувався усе своє життя. «У мене твердо тоді ставилось: з духовенства зробити людей, а не жерців, а потім і розумними синами своєї, ними забутої, держави. Зчепить його з людьми світськими з такими ж поглядами і разом їх обох, пробуджених до отстояння прав і долі знехтуваної держави, заставить стать на ноги. Задля цего ото і гурток складався наш», - писав Марко у листі до свого брата Михайла Грушевського.
Вони були братами не лише по крові, а й по духу. Про це свідчать листи Марка Федоровича, які теж надруковані у книзі. Через свою культурно-просвітницьку діяльність Марко Грушевський був переслідуваний та ув’язнений, а через єпископську діяльність в Українській автокефальній православній церкві в нього вимагали зречення сану. Репресій зазнавала також і родина Марка Грушевського.
Вже з 1908 року через доноси священиків він перебував під пильною увагою Київського губернського жандармського управління. «Безсумнівним є лише одне: він щиро любив свій рідний край і народ, українську мову і в міру своїх можливостей намагався прищеплювати ці риси своїм парафіянам. Але саме цього й боялась найбільше царська влада», пише один з авторів книги Микола Кучеренко.
Презентація стала справжнім сімейним святом і зібрала велику родину Грушевських. «Мене все життя супроводжувало очікування події, яка зараз відбувається тут, у музеї», - сказала онучка Марка Грушевського Елеонора Захарівна, і додала: «Ця людина завжди була для мене прикладом».
При полной или частичной перепечатке материалов сайта
ссылка на www.zakyiv.com обязательна. www.zakyiv.com оставляет за собой право потребовать удалить уникальную статью, которая была перепечатана с сайта.